Dlaczego nastolatki szczególnie potrzebują wsparcia?
Według oficjalnych danych około jedna trzecia nastolatków w Polsce ma objawy depresji, a jeden na stu ma myśli samobójcze. Chcemy wspierać zasoby młodych ludzi, aby lepiej się czuli radzili sobie w swoim otoczeniu.
Czas wchodzenia w dorosłość.
Młodzi ludzie powoli żegnają się z dzieciństwem. Emocje zmieniają się jak w kalejdoskopie, szarpią nimi a oni próbują je opanowywać. Szukają swojego miejsca w nowym otoczeniu.
Dorośli czasem oferują im nadopiekuńczość innym razem brak zainteresowania. Młodzi planują swoją przyszłość i odkrywają własne cele. Przeżywają pierwsze miłości. Biorą odpowiedzialność za siebie i swoje postępowanie.
W tym czasie młodzież zmaga się ze swoim własnym hiperkrytycyzmem, ciągłym dostrzeganiem wad, odmienności, wytykaniem niespójności poglądów. Często porównują się z innymi, usiłując sprostać standardom panującym w swoim środowisku.
A problemy zamiast rozwiązywać się z biegiem czasu, narastają. Młodzi ludzie miewają też często trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. Pracodawcy narzekają na młodych pracowników, że są roszczeniowi, nielojalni i nie chcą się angażować.
Jakie są przyczyny tych problemów?
Badania pokazuję, że młodzi ludzie:
nie są skomunikowanie z własnymi emocjami
nie umieją radzić sobie ze stresem
maja trudność ze współpracą z innymi ludźmi
Założenia programu Kto jak nie JA?
Założeniem programu jest skupienie się na trzech kluczowych elementach- SAMOŚWIADOMOŚCI, SAMOREGULACJI oraz DZIAŁANIU. Wykształcenie w nastolatku samoświadomości sprawi, że będzie miał możliwość skutecznego działania. Program pozwala lepiej poznać siebie, odkryć swoje wartości, cele i nieuświadomione dotąd cechy. Młody człowiek będzie miał okazję dostrzeżenia tego jak funkcjonuje w relacji z samym sobą oraz z innymi ludźmi.
Nauka w szkole średniej to jeden z poważniejszych kroków w kierunku dorosłości. Człowiek doświadcza w tym okresie wielu zmian w sferze somatycznej, psychicznej oraz duchowej. Proces tych zmian wpływa na jego zachowanie. Program pozwala młodemu człowiekowi odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania dotyczące jego tożsamości, wartości i celów. Nabyte podczas zajęć umiejętności staną się dla nastolatka pomocnym narzędziem na drodze w kierunku dorosłości.
JAK TO DZIAŁA?
Zajęcia w ramach programu Kto jak nie JA? prowadzone są przez certyfikowanych coachów, którzy doświadczyli metod na sobie. Uczestnicy odbywają "podróż wgłąb siebie" aby zgłębić tajniki trzech kompetencji, na których bazuje program: samoświadomości, samoregulacji i działania.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Czas trwania jednego spotkania to 90 minut. Kurs (jeden program) obejmuje 12 spotkań.
wzk@emotka.waw.pl